Marcel Benčík – grafický dizajnér a vysokoškolský pedagóg

IMG_2615

Hliník bol objavený v roku 1827. Poznáme ho už takmer 200 rokov. Je tretím najrozšírenejším prvkom v zemskej kôre. Viac máme už len kyslíka a kremíka. Vďaka svojej nízkej hmotnosti v mnohých odvetviach nahradil železo a iné kovy.

 

Hliník je ľahký,  univerzálny a krásny. Hliník je super!

 

Hliník je súčasťou našej civilizácie v mnohých oblastiach:

Lietadlá a kozmické lode, osobné a nákladné automobily, motory, vlaky, lode, fasády budov, strechy, rôzne profily, okná, žalúzie, športové náradie, bicykle, lyžiarska a snowboardová výbava, záhradný a kempingový nábytok a zariadenia, elektronika, stožiare, kuchynské zariadenie, rúry, hadice, ploty, chladiarenske zariadenia, reflexné fólie, svetelné zdroje, pigmenty, ohňostroje, 3D tlač, počítače, telefóny, poznávacie a pouličné značky, ale aj plechovky, flašky, potravinárske hliníkové fólie, obaly, tuby, vrchnáky a pod. Stačí sa poobzerať okolo seba a hliník je s nami takmer všade.

 

Prečo nás teda má vôbec zaujímať jeho zber a recyklácia? Ak je ho toľko a je všade? Práve preto! Zdá sa nám, že jedno viečko na potravinovom obale je len kvapkou v hliníkovom mori, rovnako ako kvapka vody v mori skutočnom. Ale bez jednej kvapky by nebolo more, bez jednej bunky človek a bez jedného atómu zem.

Share Social